Városlista
2024. november 22, péntek - Cecília

Hírek

2021. Július 19. 08:12, hétfő | Helyi

MESTEREK MŰVÉSZETE

MESTEREK MŰVÉSZETE

Mesterek dicsérete címmel nyílt kiállítás a Györffy István Nagykun Múzeumban.

Az időszaki tárlaton a Nagykunsági Népművészek Egyesületének tagjai, a karcagi Andrási Mihály népi iparművész, fafaragó, Nagyné Török Zsóka tiszafüredi népi iparművész fazekas munkái mellett a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet alkotóinak munkái láthatók.

Dr. Nagy Molnár Miklós múzeumigazgató köszöntője után dr. S Kovács Ilona etnográfus, egyesületi elnök ajánlotta a tárlatot a jelenlévők figyelmébe.
Nagyné Török Zsóka Jászfényszarun született, kézügyességére már általános iskolai tanárai is korán felfigyeltek. A gimnáziumban töltött évek alatt döntötte el, hogy fazekas lesz, ezért érettségi után Karcagra az akkori Ragó Antal Középiskolában végzett fazekasként, mestere az egyik Kántor-tanítvány, Sz. Nagy István lett. Török Zsóka a szakmunkás vizsgát követően Tiszafüredre került, ahol szakmai fejlődését egy másik jeles Kántor-tanítvány, Szűcs Imre irányította. Ma már önálló műhelyben dolgozik és elkötelezett a gyerekekkel való fazekasság megszerettetése iránt is, kerámia szakkört tart és fazekas táborokban foglalkozásokat vezetett. Eddigi számos kiállításon vett részt, Karcagon most állít ki először.

Andrási Mihály Király Zsiga-díjas népi iparművész fafaragó-mézeskalácsos ma is a 150 évvel ezelőtti karcagi receptek alapján készíti mézes figuráit. Már gyerekkorában közel került a kézművességhez, hiszen anyai nagyapja faműves faragó ember volt. A fához való vonzódása innen ered. Az általános után gépi forgácsoló szakmát tanult, majd 12 év után váltott, édesség kereskedő lett, vásárokba járt feleségével. A nyomóformákat maga készíti ma is. Emellett a fafaragásban próbál kiteljesedni. Több alkotótáborban is részt vett a karcagi fafaragó mesterekkel. Ma már a jellegzetes kun kapuk faragása mellett székek, asztalok és faragott botok is vannak repertoárjába. Mindegyik tárgynak megvan a maga fája, s a mester a gépi és a kézi faragást is szereti.

Hazánkban már csak Hevesen működik népművészeti és háziipari szövetkezet, munkájuk bőven van, terveik is szép számmal. A szövetkezet 1951-ben alakult Tompa Béláné vezetésével, az elmúlt több mint négy évtizedben Báder Miklósné Vera irányítja a munkát. Az értékek megőrzésén túl az aktuális igényeket, a lakás- és öltözködéskultúrát szolgálják. Az általuk készített szőttesekből, terítőkből látható néhány a karcagi kiállításon.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 22. 15:00, péntek | Helyi

ÜNNEPI HANGVERSENY

Erkel Ferenc magyar zeneszerző 1810. november 7-én született Gyulán. Az ő nevéhez fűződik többek között nemzeti imádságunk, a Himnusz megzenésítése is.

2024. November 22. 13:00, péntek | Helyi

SEGÍTETT A GONDOSÓRA

A törökszentmiklósi rendőrök egy eltévedt idős hölgyhöz siettek, aki gondosórájával kért segítséget.

2024. November 22. 07:00, péntek | Helyi

NYÍLT NAP A SZENTANNAIBAN

Hamarosan fontos döntést kell meghozniuk a nyolcadikos tanulóknak és szüleiknek, hiszen közeleg a középiskolai jelentkezés határideje.

2024. November 21. 13:00, csütörtök | Helyi

TÖK-ÉLETES DÉLELŐTTÖTT SZERVEZTEK

A Talentum Óvoda dolgozói TÖK-Életes délelőtt címmel szerveztek rendezvényt a Múzeumparkba, melyen a gyerekek pillanatok alatt teljesítették az ügyességi feladatokat.