Városlista
2025. december 17, szerda - Lázár

Hírek

2025. Szeptember 24. 08:48, szerda | Helyi
Forrás: karcag tv

JÓ HANGULATBAN TELT A KARCAGI ROMA NAP

JÓ HANGULATBAN TELT A KARCAGI ROMA NAP

Más ruhában járnak, más zenére ropják, más ízeket használnak, de mégis egyek vagyunk. A karcagi romák idén is megrendezték a Roma napot, ami most is nagyon jó hangulatban telt.

Nem csak a jellegzetes zene és az öltözék, hanem a különleges illatok is emelték a harmincadik karcagi roma nap színvonalát.

Varga Mici István, a Karcagi Városi Cigány Nemzetiségi Önkormányzat elnöke:
- A romák hagyományos módra főznek kályhákon egyéb ilyen dolgokat, roma, roma, inkább úgy mondom, hogy disznótoros ételekre kerültek sor. Ebbe található hurka, kolbász, oldalas, a tepertő, a tyúk és a malactartó, ami nagyon is kiemeli most egy picit a Karcagnak a főzési dolgait, mert ez egy Jászladányból és Jászkisér és annak környékéről hozott étel. Amit most itt Karcag környékén is
szeretnénk is szeretnénk bevezetni. Mindenki nézi és bámulja ezeket a főzteket, hiszen harminc év alatt ez az első alkalom, hogy főzésekkel kialakítottuk, kibővítettük a rendezvényünket. Ez mellett a kedves vendégeknek ötszáz adag babgulyással kedveskedünk, amit a Karcag városi polgármesteri hivatal, polgármesterünk által van megszervezve és kiosztva.

Tizenegy csapat érzett magában elég bátorságot ahhoz, hogy a Szélmalmi Fogadóház udvarán ország- világ előtt bemutassa gasztronómiai tudását.

SZEPESI TIBOR, polgármester:
- Karcag kultúrája nagyon sokrétű. De ennek a kultúrának része az a roma kultúra, amely ma itt a színpadon meg fog mutatkozni. Mások a dalaink, egy picit más a ruházat, ahogy láttuk a táncosokon, mások a táncok, és mások az ízek is, ahogy kóstolgattuk a mai napon. Mégis ettől lesz egy egész a városunk, ettől lesz egy egész Karcag lakossága, hogy megkóstolja azokat a finomságokat, amelyeket én magam is megkóstoltam, hiszen a tyúkos káposzta nagyon jól sikerült, a malactartót bevallom őszintén most ettem először, de jó íze van, azt kell, hogy mondjam. És hát természetesen minden olyan étel, ami elkészült, azt gondolom, hogy része annak a kultúrának, amelyet gasztrokultúrának nevezünk és jellemző Karcag városára.

A hagyományos roma konyha is előszeretettel használja a szezonális zöldségeket alapanyagként. Népszerű ételük a lecsó, de a paradicsom- paprikaszezon végeztével a laktató, húsos ételek kerülnek az asztalra. Gyakran zöldségekkel gazdagítva. Egyik ilyen ételük a tyúkos káposzta.

LÁSZLÓ IMRÉNÉ:
- A tyúkok azok kövérek legyenek. Az a lényege ennek a tyúkos káposztának, és akkor úgy káposztával együtt vegyes, szóval rétegesen rakjuk és akkor utána rárántunk. Rárántunk és akkor úgy lesz készen és akkor úgy jó mártós- zsíros. Mert annak az a lényege, hogy zsíros legyen. A töltött káposzta az meg ilyen. Száznegyven darabot csináltunk belőle, sertéshúsból, káposzta és akkor őrá is rántást tettünk rá, hogy besűrüsítettük a levét.


A nagysikerű főzőverseny után kulturális programok szórakoztatták a harmincadik karcagi roma nap vendégeit.

Címkék: Karcag, romanap

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 16. 17:41, kedd | Helyi

Téli fénycsodák öt városban

Öt város, ahol télen is életre kelnek az ikonikus helyszínek

2025. December 13. 18:01, szombat | Helyi

KABÁTUJJAL TÜNTETTE EL A NYOMOKAT

Kabátujjal tüntette el a nyomokat maga után a tolvaj, aki az egyik kunszentmártoni áruház parkolójában kamionokat próbált kinyitni.

2025. December 13. 17:57, szombat | Helyi

ISMÉT ÉLETET MENTETT A SZÉN-MONOXID ÉRZÉKELŐ

Ezúttal Tiszaföldváron, egy Darvas úti családi házban tett jó szolgálatot a készülék.

2025. December 13. 17:54, szombat | Helyi

MEGLŐTTEK EGY POSTÁST SZOLNOKON

A Szolnoki Járási Ügyészség közfeladatot ellátó személy elleni erőszak bűntette miatt emelt vádat egy 20 éves fiatalemberrel szemben, aki gumilövedékes játékfegyverrel okozott súlyos sérüléseket egy postásnak.