Hírek
2016. November 01. 20:25, kedd | Helyi
Újraálmodott vert csipkecsodák
Október 26-án a Déryné Kulturális Központban Erdei T. Lilla múzeulógus, etnográfus, nyitotta meg a Nagykunsági vert csipke kiállítást, melyen az Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola tanárai rövid hangversennyel elvarázsolták a csipk
A kiállításon a kunmadarasi négy generációs csipkés család György Gergelyné, a dédnagymama, Kiss Andrásné, a nagymama, Tóth Imréné, az unoka és a dédunoka, Tóth Boglárka vert csipke munkái valamint a karcagi Kunrózsa Csipkekör és Fejes Lászlóné csipkeverő népi iparművész csipkéi is láthatók.
A kunmadarasi dédnagymama, György Gergelyné egykori Nagykunsági Csipketelepe számos csipkeverő asszonynak adott munkát. Rebeka nénitől előbb lánya, majd unokája és a dédunoka is átvette a stafétát.
- A Nagykunsági Csipketelepnek a 20. század közepén számos csipkeverő asszony volt a tagja. A csipkeverés tudományát a mama, György Gergelyné Ökrös Rebeka (1902-1996) Karcagról hozta át. Előbb szomszédait, majd egyre több madarasi asszonyt tanított meg csipkeverésre - mondja róla unokája, Tóth Imréné Kiss Ilona.
- A mama rendkívül ügyesen rajzolt, mindig újabb mintákat tervezett. 1938-ban a debreceni kiállításon nagy sikerrel mutatta be munkáit. Később csipkeverő telepeket létesített Kunmadarason, Dévaványán, Tiszaderzsen és Tiszaszőlősön. Budapesti kiállításokon kapta a megrendeléseket. A háború után nem indult újra a nagymama vállalkozása, de még születtek új tervek. Édesanyám, György Ilona (Kiss Andrásné) beleszületett a csipke világába, szüleivel járta a kiállításokat, vásárokat. Idős korában pedig lakásán tanította az érdeklődő asszonyokat, gondozta az édesanyjától rámaradt örökséget, az egyedülálló mintakincset. Még nem voltam iskolás, amikor már ott voltam körülötte a műhelyben, s ámulva néztem a csattogó orsókat, a kész terítőket. Kisiskolásként megtanultam a csipkeverés alapjait, majd nyugdíjba vonulás után vettem újra kézbe az orsókat, s elkezdtem a csipkézést. Közben érett bennem az igény arra is, hogy a nagymama mintakincsét más formátumokban újratervezzem. 2013-ban küldtem első munkám zsűrizésre, s a kedvező visszajelzések újabb lendületet adtak. Májusban a Népi Iparművészeti Tanácstól megkaptam a csipkekészítő népi iparművész címet is - árulja el Ilona, akinek matematikus- közgazdász lánya, Boglárka szintén csipkés. Általa már a negyedik generáció viszi tovább a családi mintákat. Az elődök által készített ötven-hetven éves terítőket, mellényeket ő és édesanyja is féltve őrzi.
- A csipkeverés alapjait gyerekként a dédnagymamától tanultam meg - árulja el Bogi. Készülnek munkáim a dédi és a nagymama mintáival, édesanyától is tanultam újabb technikákat, de már vannak saját terveim is. Foglalkoztat a vert csipke új felhasználásának a lehetősége, így hoztam a kiállításra pl. a csipkés lámpát, táskát. A legkisebb mintám 15 x15 centis is 40 munkaóra alatt készül el de egy mellény, vagy az egyméteres asztalterítőnek még a tervezése is több hónap, s akár fél év is kell, mire kész lesz.
A tárlat másik kiállítója Fejesné Koppány Gabriella csipkekészítő népi iparművész polgári családban nevelkedett, értékes képző- és iparművészeti tárgyaktól, könyvektől körülvéve. Röntgen-asszisztensként dolgozott, majd az 1990-es évek közepén betegség utáni rehabilitációként ismerkedett meg a csipkeveréssel, amely elősegítette gyógyulását. Lassan megtanulta az alaptechnikákat, s ezzel elkezdődött csipkeverő munkássága. 2004-től zsűrizteti munkáit, 2009-ben kapta meg a csipkekészítő népi iparművész minősítést. Kezdetben szakrális és történelmi témájú csipke faliképeket is készített, majd a hagyományos, népművészeti ihletésű vert csipkék mellett döntött. Az által vezetett Kunrózsa Csipkekör a Déryné Kulturális Központban 2011-ben csipkeverő szakkört indult azzal a céllal, hogy a nagykunsági vert csipke hagyományait felelevenítsék. A csoport 2013 óta Kunrózsa Csipkekör néven működik, nevüket a nagykunsági hagyományos hímzéskultúra egyik központi eleméről, a kunrózsa motívumáról kapták. A kör tagjai elsajátították a csipkeverés alapismereteit és mintaelemzésekkel is foglalkoztak. Ennek hatására 2012 és 2014 között gyűjtést végeztek, hogy felkutassák a vert csipke nagykunsági előzményeit, és a mintakincsét. Ennek eredményeként született meg az Emlékek a csipkeverés nagykunsági történetéből című könyv, melyet Fejesné Koppány Gabriella szerkesztett és írt.
Kapcsolódó galéria
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 15:00, péntek | Helyi
ÜNNEPI HANGVERSENY
Erkel Ferenc magyar zeneszerző 1810. november 7-én született Gyulán. Az ő nevéhez fűződik többek között nemzeti imádságunk, a Himnusz megzenésítése is.
2024. November 22. 13:00, péntek | Helyi
SEGÍTETT A GONDOSÓRA
A törökszentmiklósi rendőrök egy eltévedt idős hölgyhöz siettek, aki gondosórájával kért segítséget.
2024. November 22. 07:00, péntek | Helyi
NYÍLT NAP A SZENTANNAIBAN
Hamarosan fontos döntést kell meghozniuk a nyolcadikos tanulóknak és szüleiknek, hiszen közeleg a középiskolai jelentkezés határideje.
2024. November 21. 13:00, csütörtök | Helyi
TÖK-ÉLETES DÉLELŐTTÖTT SZERVEZTEK
A Talentum Óvoda dolgozói TÖK-Életes délelőtt címmel szerveztek rendezvényt a Múzeumparkba, melyen a gyerekek pillanatok alatt teljesítették az ügyességi feladatokat.