Hírek
2012. Július 04. 05:00, szerda |
Belföld
Forrás: MTI
Savval fúrják át magukat a tenger mélyén lévő csontokon a csontevő férgek
![Savval fúrják át magukat a tenger mélyén lévő csontokon a csontevő férgek](/external/image_cache/7/b/1/7b15d43f8b32d8b987e955c0d7d9a713.jpg)
Különleges képességgel rendelkeznek az aprócska csontevő férgek, amelyek a tenger mélyén található bálnacsontvázakat és más csontokat egyaránt használják lakhelynek és tápláléknak: savat bocsátanak ki, így oldják fel a csontokat.
Az amerikai Scripps Oceanográfiai Intézet és a Kaliforniai Egyetem San Diegó-i intézményének kutatói felfedezésükről a Kísérleti Biológiai Társaság Salzburgban megrendezett konferenciáján számoltak be.
"Ezek a férgek különlegesek, mert a csontokat lakhelyként és tápanyagforrásként is hasznosítják. Sok mindent megtudtunk róluk az elmúlt tíz évben, ám az egyik legérdekesebb kérdés maradt, hogy miként hatolnak be a csontba, és hogyan veszik fel a tápanyagokat" - magyarázta Sigrid Katz kutatásvezető.
Az Osedax nemzetségbe tartozó férgeket, amelyek hossza 3-4 centiméter, 2002-ben fedezték fel bálnatetemeken. Ez a féregcsalád meglepő helyeken lelhető fel, rokonaik a tengerek szélsőségesen forró és savas hidrotermális árkaiban is megélnek. Az Osedax féregnek nincs szájnyílása és bélrendszere, a tápanyagaként szolgáló csont megemésztését a velük társult baktériumok segítik.
Azt már korábban is tudták a kutatók, hogy ezek a férgek és baktériumaik a számukra lakhelyet nyújtó csontban lévő kollagént és zsírt fogyasztják el. Az azonban rejtély volt, hogy a férgek miként képesek behatolni a csontba, hogy hozzáférjenek táplálékukhoz. Testük egyik része féregszerű, másik része pedig leginkább egy gyökérre hasonlít: ez utóbbi jut be a csontba, holott nincs olyan "alkatrésze", amely képessé tenné a mechanikus behatolásra, a csont átfúrására.
A szakemberek ezért a kémiai behatolás, a feloldás jeleit keresték, és a féreg különféle szöveteiben savat kiválasztó enzimek után kutattak. Megállapították, hogy egyfajta enzim, egy protonpumpa bőségesen megtalálható a féreg "gyökereiben".
"A felfedezés azt mutatja, hogy a táplálkozás még annál is sokszínűbb, mint eddig képzeltük, és eredményeink egy lépéssel közelebb vittek ahhoz is, hogy a férgek és baktériumaik közti különleges kapcsolatot megértsük" - idézte Katzot a ScienceDaily című tudományos ismeretterjesztő portál (www.sciencedaily.com).
Ezek érdekelhetnek még
2025. Február 11. 09:24, kedd | Belföld
Nagy Márton: jöhetnek újra az árstopok?
Jöhetnek újra az árstopok? – tette fel a kérdést a nemzetgazdasági miniszter hétfői Facebook-bejegyzésében.
2025. Február 11. 09:22, kedd | Belföld
Orbán Viktor: óriási botrány van Amerikában
Óriási botrány van Amerikában. Az amerikai elnök úgy döntött, hogy nyilvánosságra hozza, a különböző amerikai kormányzati szervek kiknek és mennyi pénzt juttattak az elmúlt években - közölte a miniszterelnök hétfőn.
2025. Február 10. 08:05, hétfő | Belföld
Versenyhivatal: nem volt egyértelmű a DIGI tájékoztatása a díjkorrekcióról, 111 millió forintos bírságot kapott
2025. Február 10. 08:04, hétfő | Belföld
A hét elején még napos idő várható, majd beborul az ég és megnő a csapadék esélye
A hét első napjaiban még többfelé lehet akár többórás napsütés is, de éjszakánként kemény fagyokra kell készülni és napközben is jellemzően 4-9 Celsius-fok között alakul a csúcshőmérséklet.