Városlista
2026. június 22, hétfő - Paulina

Hírek

2025. Szeptember 11. 06:00, csütörtök | Helyi
Forrás: karcag tv

ÖRÜLNEK A LAKÓK A SZŐLŐLUGASNAK

ÖRÜLNEK A LAKÓK A SZŐLŐLUGASNAK

Szőlőlugassal büszkélkedhet egy szolnoki társasház. Az abban élők nem szüretelnek ugyan és bort sem készítenek a termésből, de nagyon örülnek, hogy a második emeletig kúszó növényzet árnyékol és megfogja a port.

Ez a szőlő körülbelül negyven éves, akkor lett ültetve, még az akkori őslakók, tulajdonosok rakták le. Ez a vastag ág azt jelképezi, azóta vannak új hajtások, mert szükséges lenne frissíteni ezt a szőlőt.

Narráció: Nem minden társasház büszkélkedhet olyan szőlőlugassal, mint ez a szolnoki. Hogy milyen indíttatásból ültette valaki, az az itt lakók előtt sem ismert, hiszen az olasz fajtájú szőlő cukorfoka alacsony, inkább savanykás, mint édes.

KOVÁCS SÁNDOR:
- Azért van ez, mert kevés gondozást igényel, valamikor ez igaz volt, most már azért több gondozást igényel. A földszintről, abból a vastag ágból jön fölfelé ez a rész, itt ágazik mind a két oldalra, és hát elég sűrű, nagyon jó dolog ez a szőlő az én szempontomból. Egyrészt lefogja a port, porfogó, porszűrő pontosabban, zajszűrő szerepet is betölt, meg hűvöset ad nyári időszakban.

A házban élők természetesen megszokták a nem mindennapi épületdíszt. Sőt, döntő többségük szereti is. Az elszáradt, megbarnult leveleket leszedik, időnként pedig metszik az ágakat.

ESZES BÉLÁNÉ:
- Végülis hát negyvenöt éve, hogy itt élünk, és olyan öt- hat évre rá, hogy beköltöztünk, szerintem akkor lehetett, hogy a földszinten lakó elültette az első szőlőtőkét. Eredetileg két nagy tőke volt tulajdonképpen és akkor ez az egy lett, ami megmaradt és ugye végig lett futtatva fel a második emeletig.

Évekkel ezelőtt az egész ház homlokzatát behálózta a szőlő, ma már csak egyetlen főága maradt.

KÁNTOR GYÖRGY:
- Szeretem a , gyümölcsöt. És tényleg ehető volt. Ide feljött körülbelül évente öt- hat kiló szőlő volt rajta. Nem sok, de ehető. Mondom, körülbelül ekkora fürtök.

Szüretet mégsem tartanak a lakók, ugyanis a termést a környék madarai hordják el. A madárszüret miatt ugyan összepiszkolódnak a járólapok, de az itt élők emiatt sem bánkódnak, hiszen övék az egyetlen szőlőlugasos társasház Szolnokon.

Címkék: szőlőlugas, Szolnok

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 18. 10:29, csütörtök | Helyi

Tíz hektár búzát emésztett fel a tűz Kengyelnél

Tűz volt szerda délután Kengyel külterületén, egy mezőgazdasági telepen. Összesen hatezer négyzetméteren égett az aljnövényzet, illetve több gumiabroncs.

2026. Június 18. 10:27, csütörtök | Helyi

Szolnoki első helyezett az Alkotói Pályázat országos fordulójában

A Katasztrófavédelem Központi Múzeumában, június 17-én tartották meg a 2026-os Alkotói Pályázat díjátadó ünnepségét.

2026. Június 18. 06:00, csütörtök | Helyi

SPORTFESZTIVÁLLAL ÜNNEPELTEK

Sportprogramokkal ünnepelte fennállásának harmincadik évfordulóját az iskola.

2026. Június 18. 06:00, csütörtök | Helyi

GÁZTŰZHELYNEK LÖKTE

Képtelen volt túllépni azon, hogy a sértett nem tudta felváltani az aprópénzét papírpénzre. A házánál megvárta a nőt, majd ki is rabolta.