Városlista
2025. szeptember 23, kedd - Tekla

Hírek

2022. November 28. 05:00, hétfő | Helyi

NAGYKUNSÁG KOLLÉGIUM

NAGYKUNSÁG KOLLÉGIUM

Sajátos kutatás készült a nagykunokról.

Szepesi Gergő, a Magyar Műhely Közhasznú Alapítvány munkatársa és dr. Nagy Molnár Miklós, a karcagi Györffy István Nagykun Múzeum igazgatója, néprajzkutató szerkesztette "Nagykunság Kollégium" kötetet.

- A Nagykunságban élőkről kapnak egy pillanatképet a diákok az új kötetből.
- A "Nagykunság Kollégium" a Lakiteleki Népfőiskola közreműködésével jelent meg. Ott már a '90-es évek óta foglalkoznak a Kárpát-medencei magyar értékek feltárásával konferenciák, összejövetelek és kiadványok formájában, ezzel segítve a külhoni és hazai magyar értékek bővítését. Ennek keretében szervezték meg a Nagykunság Kollégiumot, amely szakmai vezetőjének engem kértek fel.

Két hétig tartott a gyűjtőmunka az öt településen.

- Tavasszal és nyáron egy-egy hétig végeztek a nagykunsági településeken helyszíni kutatómunkát egy kérdőív alapján a népfőiskola által felkért egyetemisták, középiskolások, tűzoltó, vállalkozók, civil szervezetek tagjai, pedagógusok - tehát ez nem a klasszikus tudományos néprajzi gyűjtés volt, ahogy Györffy Istvánék végezték, hanem a helyi értékekről feltárás a vidéki ember szemszögéből. Mondhatnánk imázs-képzőnek is, hiszen sajátos szemszögből készült, a Nagykunság öt településén, egyfajta pillanatfelvétel arról, hogy mit tartanak értéknek a kérdezők, a helyi értéktárra építve. Először kérdőíves gyűjtés volt, majd kiválasztottak néhány embert, akivel mélyinterjút készítettek. Ebből válogatva készült egy DVD melléklet a könyvhöz.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 22. 13:35, hétfő | Helyi

Álló kocsinak hajtott egy terepjáró Kisújszálláson

Egy álló autónak ütközött egy terepjáró hétfő délelőtt Kisújszálláson, a Nagy Imre utcában.

2025. Szeptember 21. 05:00, vasárnap | Helyi

PALÁNTA PIKNIK

Ünnepélyes fogadalmat tettek a református iskola elsősei. A Palánta Pikniknek ugyan nem kedvezett az időjárás, de a fogadalomtétel így is teljesen hivatalosnak tekinthető.

2025. Szeptember 21. 05:00, vasárnap | Helyi

LETARTÓZTATTÁK A KÉSELŐT

A Szolnoki Járási Ügyészség súlyos testi sértés bűntettének kísérlete miatt indítványozta egy szolnoki férfi letartóztatását, aki ittasan ismerősét nyakán késsel megsebesítette.

2025. Szeptember 20. 05:00, szombat | Helyi

LAKOSSÁGI FÓRUM

A közeljövő egyik legkomolyabb úthálózat- fejlesztése lesz Karcag térségében az M4-es gyorsforgalmi út, illetve annak a várost elkerülő szakaszának megépítése.