Hírek
2016. Szeptember 14. 11:03, szerda |
				Külföld				
Forrás: mti
				
				Nagy kitörésre készül Japán egyik legaktívabb tűzhányója
 
				Nagy kitörésre készül Japán egyik legaktívabb tűzhányója 30 éven belül - állapították meg brit kutatók, akik a vulkáni magma felhalmozódását tanulmányozták.
	A Bristoli Egyetem tudósai szerint a Kjúsú szigeten magasodó Szakuradzsima tűzhányó egyre nagyobb veszélyt jelent - írta a BBC News.
	
	A Szendai atomerőműtől 49 kilométerre álló vulkán közelében terül el a 600 ezres lakosú Kagosima város.
	
	A Szakuradzsima utolsó nagy kitörése 1914-ben volt, akkor 58-an haltak meg.
	
	A Japán-szigetek az úgynevezett csendes-óceáni tűzkörön fekszik, több mint 100 vulkánja van. A Szakuradzsima rendszeresen lövell magából hamut és minden évben több kisebb robbanást is hallani a kráteréből. Utoljára februárban tört ki.
	
	A japán hatóságok folyamatosan ellenőrzik a tűzhányót, mely a japán vulkáni figyelmeztető rendszerben a 3-as fokozatot kapta. Öt fokozat létezik, a 3-asba két tűzhányót sorolnak. Ez a fokozat azt jelenti, hogy a vulkánt nem tanácsos megközelíteni.
	
	"Az 1914-es kitörés 1,5 köbkilométer tömeget mozgatott meg. Adataink alapján úgy véljük, mintegy 130 évbe telik, hogy a vulkán ennyi magmát felhalmozzon egy újabb, hasonló méretű kitöréshez, ez pedig azt jelenti, hogy nagyjából 25 évnyire vagyunk ettől" - mondta James Hickey, az Exeteri Egyetem Camborne földtani kutatóintézetének tudósa.
	
	A kedden megjelent tanulmányt a Bristoli Egyetem és a Szakuradzsimai Vulkánkutató munkatársai készítették. Megállapították, hogy évente 14 millió köbméter magma gyűlik össze a vulkánban, ez 3,5-ször töltené meg a Wembley stadiont.
	
	Hozzátették, hogy a magma felhalmozódásának üteme gyorsabb annál, hogy a rendszeres, kisebb erupciókkal kilövellhetné a vulkán, ennek alapján arra következtettek, hogy valószínűleg 30 éven belül várható egy újabb pusztító kitörés.
	
	Becslésükhöz a vulkánok magmatartályait új módszerekkel tanulmányozták. Hickey és kutatócsoportja azt reméli, az előrejelzés segít a hatóságoknak felkészülni. A Kiotói Egyetem egy professzora, Nakamicsi Haruhisza szerint már elkészültek Kagosima új evakuálási tervei.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 31. 08:08, péntek | Külföld
Donald Trump: több témában megállapodtak Hszi Csin-pinggel
2025. Október 31. 08:04, péntek | Külföld
J.D. Vance: a nukleáris arzenál működőképességének fenntartása is indokolja a tesztek újraindítását
Az amerikai nukleáris arzenál működőképességének fenntartása is indokolja a tesztek újraindítását - jelentette ki J. D. Vance alelnök csütörtökön megerősítve Donald Trump amerikai elnök szándékát.
2025. Október 29. 07:28, szerda | Külföld
Kenyai légitársaság: nyolc magyar állampolgárságú áldozata is van a kenyai légikatasztrófának
2025. Október 27. 07:47, hétfő | Külföld
Ukrajnai háború - Kreml: kemény lesz a válasz, ha nagy hatótávolságú fegyverekkel támadják Oroszországot
Kemény választ fog adni az orosz hadsereg, ha Oroszország belsejét nagy hatótávolságú fegyverekkel támadják
