Városlista
2026. július 1, szerda - Annamária

Hírek

2025. Március 06. 07:19, csütörtök | Belföld
Forrás: MTI

Meteorológia: enyhe és nagyon száraz volt a tél

Meteorológia: enyhe és nagyon száraz volt a tél

Enyhe és nagyon száraz volt a tél - közölte a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán szerdán.

Méréseik adatait elemezve azt írták, az évszak középhőmérséklete országosan 1,6 Celsius-fok volt, 1,3 fokkal magasabb az 1991-2020 közötti évek átlagánál, és ezzel sorozatban a nyolcadik enyhe tél volt Magyarországon.

Az évszak nagy része átlag közeli hőmérsékletű volt, januárban volt két nagyon enyhe periódus, de komolyabb hidegbetörés a mostani télen sem fordult elő.

A december 1,5 fokos, a január 2,9 fokos pozitív anomáliával zárt, míg a február 0,7 fokkal hidegebb volt az 1991-2020-as évek átlagánál.
A tél középhőmérséklete a délnyugati és nyugati tájakon jellemzően 2 fok felett alakult, az Alföld legnagyobb részét és a középső országrészt 1 és 2 fok közötti érték jellemezte. A hegyvidéki területeken, különösen az Északi-középhegység térségében általában 1 fok alatt maradt az évszak középhőmérséklete, a magasabb hegyeken és fagyzugos helyeken fagypont alatti átlag is előfordult.

Az elemzés szerint a tél nagyon száraz volt, az évszak csapadékösszege országos átlagban a szokásos mennyiség alig felét érte el. Hasonlóan kevés csapadék az idei telet megelőzően a 2016/2017-es télen volt - írták.

Az évszak csapadékösszege az előzetes adatok alapján országos átlagban 66,0 milliméter volt, ami alig több, mint fele az 1991-2020 közötti, átlagosan 115,1 milliméternek, és ezzel a 12. legszárazabb tél volt 1901 óta.

Mind a három téli hónap csapadékszegény volt Magyarországon: a decemberi csapadék országosan 44 százalékkal, a januári 35 százalékkal, míg a februári 48 százalékkal maradt el az 1991-2020-as átlagtól.

A legcsapadékosabb területek a Dunántúl déli része, főleg a Mecsek környéke, valamint a Duna-Tisza köze délnyugati tájai voltak 100 millimétert meghaladó csapadékkal. Az ország északi felén sokkal kevesebb csapadékot mértek, többnyire 60 milliméter alatt, kisebb körzetekben az Északi-középhegységnél és a Tisza-tónál 40 milliméter alatti évszakos összegek is előfordultak.

A meteorológiai szolgálat az idei tél rekordjairól közölte, hogy a legmagasabb nappali hőmérsékletet január 28-án Nagyatádon mérték, 19,9 fokot, a tél legalacsonyabb hőmérsékletét pedig Zabarban, február 19-én, mínusz 15,6 Celsius-fokot.
Télen a legtöbb csapadékot, 151,0 millimétert Bakonyán regisztrálták, a legkevesebbet - 27,0 millimétert - Lénárddarócon mérték. Egy nap alatt a legtöbb csapadék Szentlőrincen esett: december 23-án 29,2 milliméternyi.

Címkék: időjárás

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 01. 11:00, szerda | Belföld

Országos közlekedésszervező és gördülőállomány-kezelő társaság jön létre az uniós források felhasználhatósága érdekében

Benyújtotta kedden a kormány az országos közlekedésszervező és az országos gördülőállomány-kezelő társaság létrehozása érdekében szükséges törvényjavaslatot az Országgyűlésnek.

2026. Július 01. 11:00, szerda | Belföld

OGY - Megszűnik a Szuverenitásvédelmi Hivatal

A Szuverenitásvédelmi Hivatal megszüntetéséről döntött az Országgyűlés keddi ülésén.

2026. Július 01. 10:00, szerda | Belföld

Hegedűs Zsolt: elkészült a kórházi fertőzések mérését és publikálását lehetővé tevő módszertan

Elkészült a kórházi fertőzések mérését, validálását és publikálását lehetővé tevő módszertan és irányelv - jelentette be az egészségügyi miniszter a tárca Semmelweis-napi ünnepségén kedden Budapesten.

2026. Július 01. 07:09, szerda | Belföld

Hőség - Meteorológia: megdőlt az országos és a fővárosi hőmérsékleti rekord is kedden

Megdőlt az országos és a fővárosi abszolút maximum-hőmérsékleti rekord is kedden az előzetes adatok szerint - közölte a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán.