Hírek
2013. Április 28. 12:02, vasárnap |
Belföld
Forrás: mno.hu
Megdöbbentő eredmény: rákkeltő anyag az üdítőkben
Hatszorosan túllépi az ivóvízben megengedett határértéket egyes üdítők benzoltartalma. Az említett anyag igen káros: már kis mennyiségben is leukémiát okozhat. Húsz különböző márkájú üdítőben vizsgálták a benzol mennyiségét egy brémai orvosi laboratóriumban.
Nagy mennyiségű rákkeltő benzolt fedeztek fel az üdítőitalokban – erre az elborzasztó eredményre jutott a Markt című német fogyasztóvédelmi magazin, miután nagyító alá vette a frissítőket. A mérgező anyag mennyisége hatszorosan lépi túl az ivóvízben megengedett értéket. A Christinen Brunnen gyártó visszahívta a multivitaminos gyümölcslét a piacról.
Rákkeltő anyag az üdítőben
Húsz különböző márkájú üdítőben vizsgálták a benzol mennyiségét egy brémai orvosi laboratóriumban. A vizsgálat középpontjában a Christinen Brunnen gyártó „Multivitaminos diéta”, „Fitnesz cseresznye” és „Cukormentes élvezet” fantázianevű termékei álltak. A benzol még kis mennyiségben is nagyon veszélyes: leukémiát válthat ki. Ami a benzolmennyiséget illeti: sajnos pontos határérték nem létezik az üdítőitalok esetében. Annyi bizonyos: egy liter ivóvízben mindössze 1 mikrogramm benzol megengedett. 2005-ben már egy német hivatal felhívta a figyelmet a benzol jelenlétére az üdítőitalokban. Akkor „E211” elnevezésű tartósítószerként a kérdéses „anyagot” jóváhagyta.
Íme a negatív csúcstartó
A vizsgálat negatív csúcstartója a „Multivitaminos diéta” volt literenkénti 6,8 mikrogramm benzoltartalmával. A vizsgálat után visszahívták a polcokról a rákkeltő terméket. A gyártó szerint szinte elkerülhetetlen, hogy nátrium-benzoát kerüljön az üdítőbe. A receptúra módosításával vagy a gyártási folyamat optimalizálásával azonban igenis csökkenthető az üdítők benzoltartalma.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 17. 09:00, szerda | Belföld
Orbán Viktor: a kommunikációs csatornák elhanyagolása volt a probléma, nem az üzenet
A kommunikációs csatornák elhanyagolása, nem pedig az azokban haladó üzenet volt a probléma - közölte a Fidesz elnöke kedden a Facebook-oldalán.
2026. Június 17. 06:54, szerda | Belföld
Magyar Péter: már a héten olcsóbb lehet a benzin és a gázolaj a védett árnál
A kőolaj világpiaci árának csökkenése és a forint erősödése miatt már a héten olcsóbb lehet a védett árnál a kutakon a benzin és a gázolaj - jelentette be Magyar Péter miniszterelnök Facebook-oldalán kedden.
2026. Június 16. 14:00, kedd | Belföld
Vitézy Dávid: megújul a népligeti buszállomás utastájékoztatási rendszere
Ezekben a hetekben teljesen megújul a Népliget autóbusz-állomás utastájékoztatási rendszere, majd a munka később más, nagy forgalmú állomásokon folytatódik
