Városlista
2026. március 20, péntek - Klaudia, Alexandra

Hírek

2026. Március 20. 06:00, péntek | Helyi
Forrás: karcag tv

GYŰJTŐ TALÁLKOZÓT SZERVEZ A BENGECSEG ALAPÍTVÁNY

GYŰJTŐ TALÁLKOZÓT SZERVEZ A BENGECSEG ALAPÍTVÁNY

Stábunk látogatást tett a Gazdaházba, ahol a Bengecseg Alapítvány elnökével, Nagy Emesével beszélgettünk a tervezett gyűjtő találkozó előkészületeiről.

Városunk nemcsak a hagyományairól, hanem elhivatott gyűjtőiről is híres. A Bengecseg Alapítvány most egy különleges kezdeményezéssel szeretné összefogni a helyi értékek gyűjtőit. Nagy Emese elnök riporterünknek elmondta, hogy a terveik között szerepel egy új tájház létrehozása a Gazdaházban, ahol a múlt használati tárgyai és a hozzájuk fűződő történetek is megtekinthetőek lennének.

Nagy Emese-Bengecseg Alapítvány elnöke
- Egy olyan programot szeretnénk létrehozni, amelyre meghívunk helyi, illetve környékbeli gyűjtőket. Egy nagyobb lélegzetvételű beszélgetésben járnánk körül azt, hogy mit gyűjtenek, miért gyűjtenek, mióta. Mi az a tárgykör, amire az ő figyelmük irányul, változott-e ez a gyűjtői fókuszpont, mi a céljuk ezzel a gyűjteménnyel. Beilleszthető-e vagy hogyan illeszthető be ez a lokális kulturális közösségi életbe. Ami miatt különösen fontos nekünk ez a téma, az az, hogy távlati célunk a Gazdaházban egy tájház kialakítása. Két-három helyiséget a tájházi irányelveknek megfelelően szeretnénk kialakítani. Ez természetesen a részünkről is egyfajta tárgygyűjtői figyelmet igényel. Most még nem vagyunk Múzeum és nem vagyunk Tájház sem. Technikailag sem vagyunk teljesen felkészülve erre a fejlődésre, vagy erre a pontra, viszont van egyfajta ilyen törekvésünk. Gátat szabva, de azért fogadunk el, illetve gyűjtünk tárgyakat, hiszen nagyon fontos az, hogy a majd meghatározott korszak, amelyet be szeretnénk mutatni, az minél gazdagabb tárgyi kultúrában legyen szemléltetve. Minél több tárgyat, minél inkább a korra jellemző tárgyakat tudjuk megmutatni.

Nagy Emese hozzátette, hogy a Gazdaház és a Bengecseg Alapítvány közösségében több gyűjtő is van. A tárgygyűjtés kapcsán pedig egyre több olyan emberrel ismerkedtek meg, akinek komoly gyűjteménye van itt Karcagon is.

Nagy Emese- Bengecseg Alapítvány elnöke
- Most még korai lenne neveket sorolni, de 6-8 komoly gyűjtő van Karcagon, akik különböző témában gyűjtenek tárgyakat. Képeslapgyűjtő, mezőgazdasági eszközök, illetve gépek gyűjtője, történelmi relikviák vagy kifejezetten első-második világháborús relikviák gyűjtője. Sorolhatnám még a sort: fotógyűjtemény, vegyes történeti 20. század gyűjtemény. Ezekkel a gyűjtőkkel beszélgetve, mindig találunk közös érdeklődési pontot. Nagyon fontos az, hogy formáljuk kölcsönösen a nézőpontjainkat. Másrészt pedig, hogy információt tudjunk cserélni ezekről a gyűjteményekről, bizonyos tárgyakról. Tudjunk arról, hogy mi az, ami fellelhető például egy kiállításrendezés kapcsán, vagy ha történeteket gyűjtünk, akkor van olyan gyűjtő, aki a tárgyakat szinte csak történettel együtt gyűjti. Ezt fel tudjuk használni később akár egy tematikus óránál, akár egy bizonyos témájú beszélgetés vagy foglalkozás kapcsán. Tehát egyrészt azt gondolom, hogy érdekes megismerni ezeket a gyűjtőket, másrészt pedig egy ilyen helyi gyűjtési adatbázist lehetne velük létrehozni. Egyfajta tudásbázist, amelyhez időnként lehet nyúlni és adott esetben segítségül lehet hívni ezeket a gyűjtőket, az ő tudásukat, illetve a tárgyaikat.

A kezdeményezés tehát nemcsak a tárgyak felhalmozásáról, hanem a karcagiak múltjának megőrzéséről is szól. Aki úgy érzi, családja padlásán vagy sufnijában a város múltjához köthető kincset őriz, illetve szeretné azt egy kiállítás részeként viszontlátni, az mindenképpen vegye fel a kapcsolatot a Bengecseg Alapítvánnyal.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 20. 06:00, péntek | Helyi

PROGRAMOKBAN GAZDAG FÉLÉV A REFI ÁLTALÁNOSBAN

Izgalmas és programokkal teli időszak előtt állnak a Karcagi Nagykun Református Oktatási Központ -általános iskolai tagintézmények diákjai és tanárai.

2026. Március 20. 06:00, péntek | Helyi

XVIII. TISZATOR BÖLLÉRFESZTIVÁL

Megtelt élettel és ínycsiklandó illatokkal az abádszalóki Tisza-tó part. Idén 18. alkalommal rendezték meg ugyanis a térség egyik legnagyobb gasztronómiai eseményét, a Böllérfesztivált.

2026. Március 20. 06:00, péntek | Helyi

TÖBB MINT FÉLMILLIÓT ZSÁKMÁNYOLT

A Szolnoki Járási Ügyészség lopás büntette miatt emelt vádat egy szolnoki fiatalemberrel szemben, aki egy dohányboltba tört be.

2026. Március 19. 14:33, csütörtök | Helyi

Tisza-tavi gasztrokör megalakulása

A Tisza-tó térsége az elmúlt évtizedben turisztikai értelemben új korszakba lépett.