Városlista
2026. január 29, csütörtök - Adél

Hírek

2025. Április 10. 06:00, csütörtök | Helyi
Forrás: karcag tv

FAGYVESZÉLY A GYÜMÖLCSÖSÖKBEN

FAGYVESZÉLY A GYÜMÖLCSÖSÖKBEN

Szépen néznek ki kora tavasszal a gyümölcsösök, a gazdák azonban a fagykár fenyegetésétől tartanak.

Bár önmagához képest néhány napos késésben van a termés, ha a fagy nem tizedeli meg az ültetvényeket, gyümölcsben gazdag év lehet az idei.

Tavaly több héttel megelőzte természetes gyümölcsérlelési ütemét a természet, idén néhány napos lemaradásban van. Ennek az az oka, hogy idén jóval kevesebb volt az úgynevezett melegbetörés, illetve alacsonyabb az átlaghőmérséklet. E két tényező pedig sem az eper, sem a többi gyümölcs fejlődését nem segítette elő. Április elején azonban fennáll még a hajnali fagyveszély, ez ellen a fóliasátor megfelelő védelmet nyújt mínusz három fokig, a szabadtéri ültetvényekben azonban már ez az enyhe fagy is komoly kárt tehet.

POZDERKA ROLAND, őstermelő:
- A gyümölcsösben pedig egyrészt permetezéssel készülünk egy pár nappal előre, megelőző jelleggel, felkészítjük a növényt a hidegsokkra, illetve két- három hajnalra mondanak hűvöseket, azokban füstöléssel készülünk védekezni.

Az esetleges fagy esetleges hatása nagyban függ a gyümölcsfák virágozottságától. Ha már szirmot bontott a fa, a hideg elviszi a termést, nem lesz se szilva, se barack. De nem feltétlenül kell
hidegnek lennie ahhoz, hogy károsodjon az ültetvény.

POZDERKA ROLAND, őstermelő:
- Hűvösebben nem jártak a méhek, a beporzást nem tudták rendesen elvégezni, ugye nekik sem mindegy a hőmérséklet, ezáltal a virágok nincsenek olyan mértékben bekötve, mint egy enyhébb időben lettek volna, ezáltal már most, a fagyok előtt is kevesebb terméssel indulhatunk neki a szezonnak. És ha még ezt a keveset is elviszi a fagy, akkor lehet, hogy egyáltalán nem lesz barackunk. Legalábbis ebben a térségben.

A gyümölcstermesztés az koratavaszi fagyoknak egyik leginkább kitett ágazat. Már a virágzás korai szakaszában kárba veszhet több hektárnyi termés. A kevés gyümölcs pedig magasabb árakat jelent, vagy a külföldről behozott áruval pótolják a kiesést.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 28. 14:59, szerda | Helyi

Sajtóközlemény

Tiszaroff Községi Önkormányzata a TOP_PLUSZ-1.1.1-21-JN1-2022-00022 azonosítószámú, „Piacfejlesztés Tiszaroff” című projektjének megvalósítására 99,95 millió forint összegű vissza nem térítendő támogatásban részesült.

2026. Január 28. 06:00, szerda | Helyi

GÁLAÜNNEPSÉG SZOLNOKON A MAGYAR KULTÚRA NAPJÁN

A Magyar Kultúra Napja alkalmából díjátadóval egybekötött gálaünnepséget rendezett a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Kormányhivatal Szolnokon.

2026. Január 28. 06:00, szerda | Helyi

JUBILEUMI ÉVRE KÉSZÜL A MÚZEUM

Jubileumi évre készül a Karcagi Györffy István Nagykun Múzeum. Az intézmény 2026-ban ünnepli alapításának 120. évfordulóját, amelyhez egész éven át tartó kiállítás- és programsorozat kapcsolódik.

2026. Január 28. 06:00, szerda | Helyi

SAJÁT AUTÓJÁT AKARTA FELGYÚJTANI

Saját autóját akarta felgyújtani egy férfi Tiszaburán. Cselekményét a rendőrség akadályozta meg. Most garázdaság bűntette miatt kell felelnie.