Hírek
2024. Február 23. 18:28, péntek |
Helyi
Forrás: Karcag TV
ELŰZTÉK A TELET A MARISTÁSOK

Ha csak a karcagi marista iskolásokon múlna, már holnap reggel el lehetne tenni a télikabátokat, bakancsokat a szekrény mélyére.
A maristások nem csak hangos szóval és sárkányjelmezzel űzték el a telet, hanem kiszebáb égetésével is.
A tél helyében bárki megijedne, ha ekkora és ilyen zajos tömeg érkezne az elűzésére. Márpedig a maristás diákok nagyon is komolyan gondolták, hogy erélyes fellépésükkel véget vetnek az idei télnek.
SZEPESI TIBOR, polgármester:
Az elmúlt években, a tavalyi évben, az azt megelőző évben nagyon sikeres volt a rendezvény, hiszen március elejétől már a napsütésé, a tavaszé volt a főszerep. Tudjuk, hogy régebben voltak azért olyan márciusok, amikor még javában havazott, de mióta ez a felvonulás megtörténik, azóta valóban a jó idő jön.
A diákok mindenesetre mindent megtettek azért, hogy idei akciójuk is sikeres legyen. Több órán át gyártották a télriasztó jelmezeket. Remélhetőleg nem hiába.
BALOGH MARIANN DORINA: Nagyon sok jelmezt készítettünk, vagy újra csináltuk őket. Voltak régi jelmezek és újítottunk rajtuk. Két új jelmez van: az egyik az a sárkány-jelmez, hetedikeseké, a másik meg a mackójelmez, az meg az elsősöké.
A sárkányjelmez láttán a tél pedig megszégyenülten somfordál el a kertek alatt.
MADARNÉ PATAK SZILVIA, tanító:
Már tizenhárom éve, hogy a Szent Pál Marista Általános Iskolába felvonulnak ide, a Múzeumparkba és kiszebáb- égetés hagyományát próbáljuk egy kicsit feleleveníteni.
A kiszebáb égetése valószínűleg szláv eredetű néphagyomány. A szalmából készített bábu általában női alakot ábrázol. A télűző szertartás során ráaggatnak minden olyan dolgot, leírt rossz tulajdonságot, amitől meg akarnak szabadulni az emberek. Tájegységenként és tetszés szerint ezt követően a bábut vagy elégetik- mint Karcagon is. Vagy vízbe dobják- például Szolnokon. De a sík vidékek más településein egyszerűen csak elássák, ezzel temetve el a telet.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 16. 06:00, kedd | Helyi
HAJDÚSZOBOSZLÓN TARTOTT GYAKORLATOT A MAGYAR VÖRÖSKERESZT
Országos vészhelyzeti gyakorlatot tartott a Magyar Vöröskereszt Hajdúszoboszlón. A százötven résztvevő között Magyarországon először tűntek fel robotkutyák.
2025. Szeptember 16. 06:00, kedd | Helyi
BEDROGOZVA ÜTÖTTE EL
Egy 26 éves férfi kábító hatású anyag elfogyasztását követően, utasa haragosát ütötte el autójával Kunszentmártonban. Az ügyészség vádat emelt ellene.
2025. Szeptember 16. 06:00, kedd | Helyi
ÜGYELJÜNK AZ ELEKTROMOS HÁLÓZATRA
Ügyeljünk az elektromos hálózatra, ugyanis az épülettüzek egyik leggyakoribb kiváltó oka a nem megfelelően használt hálózat, illetve a karbantartás hiánya.
2025. Szeptember 15. 10:51, hétfő | Helyi
Két autó ütközött Szászbereknél
Összeütközött két személygépkocsi vasárnap délután Szászberek és Jászladány között.