Városlista
2025. február 6, csütörtök - Dóra

Hírek

2012. Június 09. 05:00, szombat | Külföld
Forrás: MTI

Csehország a legvonzóbb, Magyarország a 13. célpont a német befektetők számára Közép és Kelet-Európában

Csehország a legvonzóbb, Magyarország a 13. célpont a német befektetők számára Közép és Kelet-Európában

Csehország a legvonzóbb befektetési környezet a közép-kelet-európai régióban, megelőzve Lengyelországot és Szlovákiát, Magyarország a 13. helyezett a vizsgált 15 ország között - közölte a német külkereskedelmi kamarák kezdeményezésére készült felmérés eredményeit a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara pénteken az MTI-vel.

Közép- és Kelet-Európa gazdasági helyzetét a német és külföldi beruházók idén kissé visszafogottabban ítélték meg, mint 2011-ben, saját üzletmenetüket azonban derűlátóbbnak látták a vállatok - derül ki a vizsgálatból, amelyben 1.323 vállat vett részt.
A legvonzóbb befektetési környezet szerinti országrangsort 2006 óta folyamatosan Csehország vezeti, Lengyelország a 2006. évi 8. helyről 2010-ben jött fel a másodikra, ahol most is áll. Szlovákia most a 3. helyre került, 2009-ben 2. volt. Magyarország a 13. helyre csúszott vissza a tavalyi 10. helyről, a legelőkelőbb helyezést 2006-ban illetve 2008-ban érte el, mindkét évben az 5. volt.
A felmérés szerint a megkérdezett vállalatok összességében elégedettek külpiaci tevékenységük eredményeivel. Régiós átlagban öt vállalat közül négy ma ismét a jelenlegi országba vinné beruházását, ez az arány az elmúlt évek során alig változott.
A ragaszkodás a lengyelországi leányvállatoknál a legnagyobb, 95 százalékos, de még a gyengébb azonosulást mutató országokban is közel 70 százalékos. A magyar mutató 71 százalék.
Az adott ország jelenlegi gazdasági helyzetét a legtöbb vállalat inkább rossznak ítéli meg, és 2012-re is több vállat számít a gazdasági helyzet romlására, mint javulására. Ennek ellenére a vállalatvezetők bizakodóak a saját üzletmenet tekintetében. A válaszadók többsége szinte minden országban magasabb árbevételre, kivitelre és eredményre számít, a múlt évi felméréshez viszonyítva a várakozások csak csekély mértékben romlottak.
A korrupció, gazdaságpolitika kiszámíthatósága, a jogbiztonság és a közbeszerzések átláthatósága miatt a vállatok széles köre elégedetlenségének adott hangot a felmérésben, ezeken a területeken sokszor a tavalyinál is kritikusabb válaszokat adtak a megkérdezettek.
A felmérés szerint az üzleti környezeten leginkább e gazdaságpolitikai hiányosságok felszámolásával lehetne javítani régiószerte.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Február 06. 07:49, csütörtök | Külföld

Kína szerint vámok helyett párbeszédre van szükség az Egyesült Államokkal

A kínai külügyminisztérium szerdán közölte, hogy határozottan ellenzi az újonnan kivetett amerikai vámokat és a Peking szerint a nyomásgyakorlás helyett párbeszédre van szükség az Egyesült Államokkal.

2025. Február 06. 07:48, csütörtök | Külföld

A NATO és az amerikai hadsereg adatbázisaiba tört be egy spanyol hacker

Számos stratégiai fontosságú intézmény, köztük a NATO és az Egyesült Államok hadseregének adatbázisaiba tört be egy spanyol hacker, akinek elfogásáról szerdán számolt be a spanyol belügyminisztérium.

2025. Február 05. 07:46, szerda | Külföld

Donald Trump megszüntetette az amerikai részvételt az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában és az UNESCO-ban

Donald Trump elnök rendeletet írt alá kedden az Egyesült Államok részvételének megszüntetéséről az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában, valamint tagságának megszüntetéséről az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetében (UNE

2025. Február 05. 07:40, szerda | Külföld

Izraeli-palesztin - Donald Trump: az Egyesült Államok átvenné a Gázai övezetet

Az Egyesült Államok átvenné a Gázai övezetet - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök kedden Bejámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel tartott sajtótájékoztatóján, Washingtonban.