Hírek
2012. Július 17. 05:00, kedd |
Belföld
Forrás: MTI
Bírói nyugdíj – hiába alkotmánysértő, „a rendszer marad”
![Bírói nyugdíj – hiába alkotmánysértő, „a rendszer marad”](/external/image_cache/d/b/e/dbe83dbeafa94ae3b74f63c50cfdfe11.jpg)
Marad a bírák nyugdíjazásának új rendszere - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök, reagálva az Alkotmánybíróság (Ab) döntésére, amely szerint alkotmányellenes a bírák nyugdíjazásának szabályozása, ezért azt a hatálybalépés napjára visszaható hatállyal megsemmisítette a testület.
A kormány a tervek szerint még a hét vége előtt javaslatot tesz a parlamentnek az alaptörvény, a bíróságokról szóló jogszabály és a nyugdíjtörvény közötti összhang megteremtésére - jelentette ki a kormányfő a KDNP vezetőivel folytatott tárgyalása utáni sajtótájékoztatóján. 'A rendszer marad' - nyomatékosította Orbán Viktor.
Az Alkotmánybíróság hétfőn nyilvánította alaptörvénybe ütközőnek a bírók korai nyugdíjazásáról szóló szabályozást, amit formai és tartalmi szempontokból is kifogásolhatónak tartottak: a törvény szerintük sérti a bírói függetlenségből fakadó alkotmányos követelményeket. Formai szempontból garanciális jelentősége van annak, hogy a bírói hivatás gyakorlásának időtartamát, vagyis azt a felső korhatárt, amelynek az eléréséig a bírák elmozdíthatatlanok, sarkalatos törvény határozza meg - a törvénysértőnek tartott szabályozás ugyanakkor megfogalmazása miatt azonban többféleképpen is értelmezhető. Így történhet meg, hogy a bírák nyugdíjazását nem a sarkalatos törvény, hanem a társadalombiztosítási rendszer szerint határozták meg, ami mozgó nyugdíjkorhatárt engedélyez - a bírókat így akár három hónap alatt is felmenthetik, miközben utódjaik kiképzése, felkészítése ennél jóval több időt kívánna meg.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Február 20. 08:00, csütörtök | Belföld
Orbán Balázs szerint Orbán Viktor előre megmondta
Fejvesztett kapkodás indult az európai vezetők között, pedig minden a forgatókönyv szerint alakul, csak nem az ő forgatókönyvük szerint, hanem Orbán Viktor forgatókönyve szerint
2025. Február 20. 07:59, csütörtök | Belföld
Földrengés volt Pér térségében
Földrengés volt szerdán késő este Pér térségében, az 1,7-es magnitúdójú földmozgást a lakosság az epicentrum közelében érezhette
2025. Február 20. 07:56, csütörtök | Belföld
Az amerikai pénzügyminiszterrel tárgyalt Szijjártó Péter
2025. Február 19. 07:39, szerda | Belföld
Az állatok védelme is kiemelten fontos az extrém hideg időben
A hideg idő miatt kiadott riasztásra hivatkozva az állatok fokozott védelmére hívja fel a figyelmet keddi közleményében az állatvédelemért felelős kormánybiztos.