Hírek
2023. November 11. 11:14, szombat |
PR
Forrás: (x)
A világ 7 csodája
A kalandok szerelmesei jól tudják, hogy a világkörüli utazások során számtalan lenyűgöző szépségű tájat, különleges épületet, érdekes kultúrát és festői természeti kincset fedezhetünk fel.
Azonban ma mindössze hét épület mondhatja el magáról, hogy a világ legnagyobb csodái közé tartozik. Az ókori világ hét csodáját időszámításunk előtt második évszázadban Szidóni Antipatrosz nevezte meg epigrammájában, amelyben kiválasztotta a hét legkülönlegesebb épületet. Ebből a hét csodából ma már csak a gízai nagy piramis áll talpon, míg a többi sajnos földrengések és tűzesetek áldozatává váltak.
Az ókori csodák, mint babiloni Szemiramisz függőkertje, az epheszoszi Artemisz-templom, az olümpiai Zeusz-szobor, a halikarnasszoszi mauzóleum, a rodoszi kolosszus és az egyiptomi pharoszi világítótorony mind-mind lenyűgöző épületek voltak a fénykorukban.
Megérkezett a világ új hét csodája
A világ 7 csodája alatt már az „újonnan” választott emberiség által készített létesítményre gondolunk. A The New Seven Wonders projekt azzal a céllal jött létre, hogy az internet segítségével lehetőséget teremtsen arra, hogy a Föld lakói szavazzanak a legnagyobb ember alkotta építészeti csodákra. A célkitűzés az volt, hogy több mint kétezer év után a mai generációk dönthessenek arról, hogy mi számítson a világ legújabb hét csodájának.
A kezdeményezés egyik alapítója, Bernard Weber, hangsúlyozta, hogy csak olyan építészeti alkotásokra lehet szavazni, amelyek eredeti művészi formájukban még ma is megtekinthetők. A projekt a világ lakosságának figyelmét kívánta felhívni a legfontosabb és legértékesebb világörökségi helyszínekre. Ezzel próbálták elkerülni az ókori hét csoda tragikus sorsát, amelyek közül hat már eltűnt az idők folyamán. A természeti katasztrófák, például földrengések, árvizek, tűzvészek is veszélyt jelentenek, de sajnos az emberi tevékenység is fenyegetheti ezeket az örökségeket. Az ókori Gízai piramisokat kizárták a szavazásból, mivel már az ókorban szerepelt a világ hét csodája listán.
A világ új hét csodái listát 2007. július 7-én hozták nyilvánosságra. Az összesítés elkészítésekor a világ minden tájáról lehetett szavazni és a végeredmény 177 jelöltből állt, amelyek közül a legtöbb szavazatot kapott hét helyszín került fel a csodák listájára. Lássuk, hogy melyek is ezek!
- Chichén Itzá, Mexikó
Chichén Itzá egy ősi romváros a Yucatán-félszigeten, híres piramisszobráról, a Kukulcán-piramisról, amelyet a maya civilizáció épített. Az impozáns építmény geometriai pontossága és napfordulókhoz kapcsolódó különleges jelentősége miatt került a listára.
- Megváltó Krisztus szobra, Rio de Janeiro, Brazília
Ez a hatalmas szobor a Corcovado-hegy tetején található és a keresztény hit jelentős szimbóluma. Az ikonikus szobor lenyűgöző kilátást nyújt Rio de Janeiro városára.
- Római Colosseum, Olaszország
A Colosseum a Római Birodalom leghíresebb amfiteátruma, ahol gladiátori játékokat és más közönségrendezvényeket tartottak. Az ókori építmény történelmi és műszaki jelentősége miatt került a listára.
- Kínai Nagy Fal, Kína
A Kínai Nagy Fal az egyik legismertebb világörökségi helyszín a világon. Ez a hatalmas védelmi építmény Kína északi határvidékét védi és több ezer kilométeren át húzódik.
- Machu Picchu, Peru
Machu Picchu egy ősi inka város a perui Andokban. A város rendkívül jól megőrzött, és lenyűgöző környezetben fekszik, gyönyörű kilátást nyújtva a hegyekre.
- Petra, Jordánia
Petra egy kősziklába vájt romváros Jordániában. A város híres a lenyűgöző sziklaképződményeiről és az itt található antik romokról.
- Tádzs Mahal, India
A Tádzs Mahal egy csodálatos fehér márványból készült síremlék, amelyet a mogul császár, Shah Jahan épített felesége emlékére. A Tádzs Mahal az indiai művészet és építészet mesterműve.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 09:59, péntek | PR
Többen látják az egyetlen járható útnak a lakásbérlést a fiatalok számára
még mindig sokan vannak azonban, akik szerint pénzkidobás ingatlant kivenni
2024. November 21. 10:04, csütörtök | PR
7 százalékos volt a gyerekinfláció
olcsóbb lett a gyümölcsjoghurt, de elszállt a narancslé ára
2024. November 14. 10:32, csütörtök | PR
K&H: félénkebbek a középkorú magyarok, hiába a nagyobb jövedelem
sokan borúsan látják a jövőt
2024. November 13. 09:17, szerda | PR
K&H: vajon a pénzüknél maradnak a fiatalok?
Saját fizetésük alakulását tekintve a dolgozó fiatalok többsége, 75 százaléka fizetésemelésre számít.