Hírek
2024. Szeptember 30. 10:37, hétfő |
Helyi
Forrás: Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
Biológiai szúnyoggyérítés az árvíz után
A szokatlan őszi lárvagyérítést a folyók áradása indokolja, hiszen a Dunán és a Lajtán levonult árhullám után a folyók árterein olyan víztestek maradtak vissza, amelyekben tömegesen fejlődhetnek ki a csípőszúnyogok lárvái.
A meteorológiai előrejelzések szerint a nappali hőmérsékletek még segítik a lárvák kifejlődését, ezért október első felében jelentősebb szúnyogártalom alakulhat ki a Duna és Lajta menti településeken.
A szúnyogártalom megelőzése érdekében a szakemberek a héten a két folyó mentén, illetve a Rába és a Duna torkolatánál biológiai módszerrel lépnek fel a szúnyoglárvák ellen. Az ártéren autókról, a járművel nem megközelíthető helyeken kézi permetezőkkel, a növényzettel sűrűn borított területeken pedig repülőről végeznek biológiai szúnyoggyérítést. Az ártéri erdőkben repülőről granulátumot szórnak a vízbe, autóról és kézi permetezőből pedig folyadék formában juttatják ki a természetes fehérjetartalmú szert, amely a lárvák számát csökkenti. Ez a fehérje az alkalmazott dózisban kizárólag a csípőszúnyogok lárváit pusztítja el, minden más élőlényre, köztük az árvaszúnyogokra is ártalmatlan. Összesen 2850 hektárnyi vízfelületen, főként a lakott teleülések közelében juttatják ki a lárvák elleni szelektív készítményt. A természetvédelmi oltalom alatt álló területeken biológiai szúnyoggyérítés sem végezhető.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 11. 11:00, szerda | Helyi
ŐRIZETBEN A JÁSZAPÁTI BOLTBETÖRŐ
A rendőrök őrizetbe vettek egy 25 éves helyi férfit, aki az elmúlt időszakban több jászapáti üzletbe is betört.
2026. Március 11. 06:00, szerda | Helyi
KIVÁLÓAN TELJESÍTETTEK A GYÖRFFY-S DIÁKOK
A Györffy István Katolikus Általános Iskolában az idei félév a kiemelkedő teljesítményekről szólt.
2026. Március 11. 06:00, szerda | Helyi
KÉT HELYEN IS MEGSZÓLALT A SZÉN-MONOXID ÉRZÉKELŐ
Ugyanazon a napon Jászberényben és Szolnokon is jelzett a szén-monoxid érzékelő, ezzel több ember életét megmentve.
2026. Március 11. 06:00, szerda | Helyi
IDÉN IS REMEK HANGULATBAN TELT A VADÁSZBÁL
Idén is remek hangulatban telt a Karcagi Nagykun Vadásztársaság Vadászbálja.
